Hónapok óta zajlanak Európa-szerte olyan a tiltakozások, amelyeken béketárgyalásokat és az Ukrajnának szánt fegyverszállítások leállítását követelik. Legutóbb éppen Prágában vonult utcára több tízezer tüntető, hogy követeljék az Ukrajnának nyújtott segítség korlátozását, Csehország kilépését a NATO-ból és a Petr Fiala vezette jobbközép kormány lemondását.
Ahogy portálunk is beszámolt róla húsvétkor pedig több németországi városban tartottak több ezer fős békemeneteket, amelyeken felszólították a kormányt, hogy sürgesse az ukrajnai háború befejezését. Berlinben a tüntetők többek között, mint: „együttműködésért és barátságért Oroszországgal”,
„békét – most!”, „diplomáciát, ne fegyvereket!”, „USA és NATO – el Ukrajnából”, „az értelmetlen szankciók helyett, olcsó energiát!”,
valamint „a tankok soha nem hoznak békét”.
De februárban Párizsban is tartottak nagyszabású tüntetést az Ukrajnának történő fegyverszállítások, valamint az ország NATO-tagsága ellen. Florian Philippot, a menetet szervező jobboldali Les Patriotes párt vezetője azt állította, Párizsban mintegy 10 ezer ember gyűlt össze, hozzátéve, hogy ezzel párhuzamosan további 25 kisebb NATO-ellenes gyűlést tartottak más francia városokban.
Habár a fősodrú média alig számolt be róla, de a közösségi médiában megjelent posztok szerint Ukrajna egyik legnagyobb támogatójának minősülő Nagy-Britanniában is tartottak tüntetést a „a háború-párti koalíció” ellen. Brüsszelben is megjelentek a fegyverszállításokat elítélő hangok, a de-eszkalációra felszólító tüntetők a NATO-t is bírálták, egyes résztvevők az ukrajnai háborút „a NATO és Oroszország közötti háborúnak” nevezték.
Rómában tavaly novemberben tüntettek a mihamarabbi béke mellett, valamint béremeléseket sürgettek a háború és a szankciók által okozott egyre magasabb infláció miatt.
Azt, hogy a kontinensen folyamatosan csökken az Oroszország elleni szankciók támogatottsága, és egyre markánsabb a békepárti álláspont – alátámasztják a friss közvélemény kutatási adatok is. Portálunk is beszámolt arról, hogy az Oroszország elleni uniós szankciók feloldását akaró osztrákok aránya megelőzte az embargó támogatókét.